کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

کاربران خانه هوشمند برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش خود میتوانند از بخش های مختلفی استفاده نمایند. به دلیل انواع مختلف این سیستمها در هر پروژه نسبت به نیاز کارفرما ادوات مختلفی پیشنهاد میشود.

هوای مطبوع با توجه به فصول مختلف سال دغدغه‌ی این روزها در محیط کار و منزل می باشد. با توجه به این موضوع میتوان با راه حلی ساده و کاربردی این مهم را  یک بار برای همیشه حل کرد.

کنترل دما را  با توجه به دستگاه های کنترل تهویه موجود میتوانیم به دو دسته تقسیم  کنیم :

کنترل از طریق ترموستات

این مدل کنترلی بسیار ساده بوده و میتوان از ترموستات هوشمند جهت کنترل دمای دلخواه خانه بهره برد .

تروستات های هوشمند مناسب برای فن کوئل ، داکت اسپلیت ، پیکج ، هواساز ها و VRF می باشد .

ترموستات هوشمند قابلیت کنترل از راه دور از طریق نرم افزار در فضاهای مختلف به تفکیک را دارد و سناریو های مختلف  را میتوان بر روی آن اجرا کرد.

کنترل دما از طریق مادون قرمز ( IR )

در این روش میتوان از طریق تکنولوژی مادون قرمز بهره برد. به این صورت که  می توان با استفاده از ماژول و سنسور مادون قرمز به راحتی کنترل تمامی ریموت های کنترلی سیستم های اسپلیت در دست گرفت و در نرم افزار همانند ترموستات کنترل دما و  تنظیم فن و سناریو های مختلف قابل اجرا خواهد بود.

مزایای سیستم هوشمند کنترل تهویه

ما در عصری زندگی میکنیم که منابع طبیعی به شدت در حال کاهش است و به همین دلیل باید به دنبال راه حلی برای صرفه جویی در مصرف انرژی باشیم. سیستم های تهویه در كنار نقش كلیدی كه در ساختمان برای ایجاد فضای با طراوت و تولید هوای مطبوع ایفا می نمایند، به عنوان عمده ترین مصرف كنندگان انرژی در ساختمان نیز مطرح می باشند. بسیاری به دلیل عدم اعتماد به استفاده از این سیستم ها هزینه های گزافی را به عنوان مخارج تعمیر و نگهداری و هزینه مصرف سوخت متقبل می شوند. با نصب ترموستات های هوشمند شما میتوانید از کار کردن بیهوده سییستم تهویه جلوگیری کرده و مصرف انرژی را به حداقل برسانید.

تلفات حرارتی در صورتی که میزان اختلاف دما خیلی بالا باشد به میزان قابل توجهی نسبت به زمان هایی که اختلاف درجه حرارت محدود است بالاتر است. سیستم هوشمند کنترل دما این اختلاف درجه حرارت را به حداقل میزان خود رسانده و سبب یکنواختی دمای محیط می شود. بنابراین میزان اتلاف ریت انتقال حرارت و در نتیجه میزان مصرف انرژی و آب (در کولرهای تبخیری) کاهش پیدا می کند.
برای مثال، استفاده از این سیستم های هوشمند کنترل و مانیتورینگ دما سبب می شود در طول روز به دلیل وجود حرارت ناشی از تابش نور خورشید، کولر دارای عملکرد پایین تری نسبت به شب باشد. هم چنین، سیستم های هوشمند جدیدی نیز به بازار عرضه شده اند که می توانند در صورت عدم حضور ساکنین در منزل عملکرد کولر را کنترل کرده و بکاهند.
به علاوه تکنولوژی جدید سیستم هوشمند کنترل دما با به کارگیری سیستم های کنترل کننده PID قابلیت هوشمندسازی بسیار پیشرفته تری را نیز یافته اند. فرض کنید در ترموستات های قابل برنامه ریزی برای کولرتان زمان تغییر درجه حرارت را با استفاده از تایمر مشخص می کردید؛ در این سیستم ها خود کنترل کننده قادر است بر اساس حافظه خود زمان مناسب برای تغییر درجه حرارت و میزان تغییرات را متناسب با شرایط انتخاب کرده و کنترل نماید. پر واضح است که این سیستم ها سبب رفاه بیشتر، امنیت خاطر بیشتر و هم چنین کاهش اتلاف حرارت و انرژی مصرفی می شوند.

بیشتر بخوانید : کنترل موتور پرده برقی